LUX vs. Lumen

LUX vs. Lumen

Keď väčšina majiteľov vozidiel hľadá jasnejšie svetlá pre svoje vozidlá, každý najviac zohľadňuje svietivosť LED žiaroviek.

Pretože čím vyšší je Lumen žiarovky, tým je jasnejšia a tým lepší je výhľad, ale je to správne?

No aby sme mohli odpovedať na túto otázku a skutočne získať lepší obraz o tom, čo je to „jas“, musíme sa dostať k vede a definovať niektoré pojmy. V tomto článku vyvrátime niektoré nesprávne predstavy o jase a ukážeme vám, ako jas určiť presnejšie.

Keď hovoríme o jase svetlometov, treba definovať dve hlavné slová: LUX a Lumen.

Aký je rozdiel medzi LUX a Lumen?

LUMEN

Lumen (symbol: lm) je jednotka pre svetelný tok. Udáva celkové množstvo svetla vyžarovaného svetelným zdrojom bez ohľadu na smer. Pri lumenoch je dôležitá najmä účinnosť, pretože udáva, ako efektívne svetelný zdroj premieňa energiu na svetlo. Nazýva sa pomer svetelný tok / watt (Lm/W). A to je dôvod, prečo väčšina ľudí odporúča modernizáciu tlmených halogénových svetiel na LED svetlá, pretože LED diódy sú účinnejšie pri premene lúmenov pri rovnakom výkone vo wattoch.

LUX

Lux (symbol lx) je jednotka osvetlenia, ktorá sa používa na meranie množstva svetelného výkonu v danej oblasti. Jeden lux sa rovná jednému lumenu na meter štvorcový.

Jas zdroja svetla, smer a vzdialenosť osvetlenia majú vplyv na lux.

Ak sú lúmeni surovým množstvom svetla vyžarovaného samotným svetlometom, potom luxy predstavujú množstvo svetla, ktoré je k dispozícii na ceste

Prečo väčšina predajcov označuje lumeny namiesto luxov?

Najskôr musíme pochopiť, ako výrobcovia LED diód určujú lúmen LED svetiel.

Svetelný tok súpravy žiaroviek LED meriame v zariadení nazývanom integračná guľa. Žiarovka je umiestnená v guli a svetlo vyžarované žiarovkou je rozptýlené vo vnútri integrujúcej gule a rovnomerne rozložené na 360 stupňov. Keďže svetlo možno zachytiť zo všetkých uhlov v guli bez akéhokoľvek rušenia inými zdrojmi svetla, možno presne zmerať celkový jas svetelného zdroja. Vďaka tomu sú všetky parametre svetla označené určitou referenciou.

Mnohí výrobcovia nedokážu presne definovať svetelné parametre LED svetiel pomocou luxov – meranie luxov pozdĺž konkrétneho výkonu je trochu ťažké, musíte zohľadniť vzdialenosť svetelného zdroja.

Dôležité je tiež pochopiť, že luxy nie sú najlepším meradlom na použitie v automobiloch. Automobilové kryty sú navrhnuté na použitie so žiarovkami, ktoré rovnomerne rozvádzajú svetlo do všetkých smerov. Vaše rôzne kryty sú navrhnuté na rôzne účely – napríklad svetlomet zhromažďuje a sústreďuje svetlo smerom dopredu a bočné obrysové svetlo zhromažďuje a rozptyľuje svetlo do čo najväčšieho priestoru. Keďže puzdro môže upraviť dráhu svetla žiarovky, tá istá žiarovka môže v dvoch rôznych puzdrách vyzerať úplne inak.

Preto sa väčšina výrobcov rozhoduje označovať svoje LED žiarovky presnými hodnotami svetelného toku na obale, aby zákazníci mali čo najlepšiu predstavu o celkovom svetelnom výkone.

Nákupný košík
Návrat hore